Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Seramik ve Cam Sanatçıları Ne Kadar Kazanır?

Sanat Karın Doyurmaz Demeyin!

Ebeveynlerin büyük çoğunluğu çocukları Güzel Sanatlar Fakültelerinde okumak istediğinde gelecekte para kazanmakta zorlanacaklarını düşünerek çocuklarının kararını değiştirmeye çalışır. Halbuki geleneksel sanatımızı günümüzde de sürdüren seramik ve cam sanatçıları söz konusu olduğunda bu durum pek de geçerli değildir. Seramik ve cam sanatçılığı geçmişte olduğu gibi günümüzde de iş imkanları ve getirdiği gelir açısından sanatseverlere tatmin edici olanaklar sağlamaktadır.

Peki seramik ve cam sanatçıları ne kadar kazanır? Yazımızı incelemeye devam ederseniz seramik ve cam sanatçılığı iş imkanları, eksileri ve artıları hakkında daha fazla fikir sahibi olacaksınız.

Seramik ve Cam İş İmkanları

Geleneksel sanatlarımız arasında yer alan seramik ve cam iş imkanları açısından mezunlarına her şeyden önce meslek erbabı olmayı vadeder. Dolayısıyla gerçek bir seramik ve cam ustası için geçim sıkıntısı gibi bir durumunun söz konusu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte seramik ve cam iş imkanları:

  • Seramik ve cam bölümü okuyarak seramik ve cam endüstrisinde çalışabilir, el ve torna ürünleri kalıp döküm yapabilirsiniz.

  • Güzel Sanatlar Fakültesinde akademisyen veya öğretici olabilirsiniz.

  • Sanat atölyelerinde seramik ve cam sanatçısı ve duvar uygulamaları gibi alanlarda sanat danışmanı, uygulamacı ve öğretici olarak çalışabilirsiniz.

  • Seramik ve cam bölümü mezunu olarak eğitim sertifikası aldığınız takdirde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarında eğitimci olabilirsiniz.

  • Özel eğitim kurumlarında seramik ve cam ve cam tasarım gibi bölümlerde ders verebilirsiniz.

Seramik ve Cam Tasarımcısı Maaşları

Seramik ve cam tasarımcısı maaşları elbette çalıştığınız yere ve hangi pozisyonda istihdam edildiğinize göre değişir. Genellikle seramik ve cam ustaları atölyelerde çini, fayans, porselen ve benzer malzemelerden ürünler tasarlamak,  dekoratif uygulamalar gerçekleştirmek, ürünler için malzemeler seçmek, kili şekillendirmek ve kalıba dökmek, ürünü satış için hazırlamak, iş planı geliştirmek, seramik ve cam ustası olmak isteyenlere eğitim vermek gibi görevler içeren pozisyonlarda çalışır.

Seramik ve cam ustası olarak başlangıç döneminde kazancınız standart bir çalışanla yakın olsa da işinizde ustalaştıkça bunun artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Deneyimli bir seramik ve cam tasarımcısı maaşları itibariyle aylık 5 haneli rakamları kolaylıkla bulabilir. Bunun yanı sıra kendi atölyenizi açtığınız takdirde gelirinizi çok daha arttırabilir, yanınıza alacağınız çırak seramik ve cam ustaları ile hem iş hacminizi büyütebilir hem de gelecek için yeni seramik ve cam sanatçıları yetiştirebilirsiniz.

Elbette seramik ve cam sanatçılığı birçok diğer meslek gibi avantaj ve dezavantajlar barındırmaktadır, ancak seramik ve cam sanatçıları ne kadar kazanır sorusu açısından baktığımızda hiç de azımsanamayacak bir gelirden söz etmek gerekir. Dolayısıyla seramik ve cam ustası olarak geçim sıkıntısı çekeceğiniz ciddi bir yanılgıdır.

Kendinizi Geliştirin, Kazancınızı Arttırın!

Diğer sektörlerde olduğu gibi seramik ve cam sanatçılığı gibi el emeği ürünler söz konusu olduğunda da kazancınız büyük oranda kendinizi geliştirmenizle orantılıdır. İşe yeni başlayan bir seramik ve cam tasarımcısı maaşları itibariyle düşük sayılabilecek gelirler elde etse de birkaç yıl sonra deneyim kazanarak kendi atölyesini açabilir ve kazancını birkaç katına çıkarabilir. Ancak bunun için sanatınızda ustalaşmanız gerektiğini unutmamalısınız!

Eğer siz de sanatınızda ustalaşmak ve gelişiminizi sürdürmek istiyorsanız seramik ve cam bölümü ile yetinmeyin! Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de kendini geliştirmek isteyenlere teknik eğitimler ve workshoplar hazırladık. Alanında deneyimli eğitmenlerle birlikte atölye çalışmalarına katılın, işin teknik sırlarını öğrenin, hem deneyim kazanın hem de kendinizi geliştirin...

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77