Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışı Grafik Tasarım Eğitimi İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Sanatın Dili Evrenseldir!

Son yıllarda yurt dışı grafik tasarım eğitimi almak için dünyanın ünlü sanat tasarım okullarını tercih eden gençlerin sayısı giderek artıyor. Özellikle Avrupa ve ABD başta olmak üzere belli başlı sanat tasarım merkezlerinin yetenekli gençler tarafından rağbet gördüğü bir gerçek. Ancak böylesine ünlü sanat okullarında eğitim almak için ciddi bir hazırlık yapmak gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Bunların başında da portfolyo hazırlama geliyor.

Peki yurt dışı grafik tasarım eğitimi için portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmek gerekir? Portfolyo nedir, nasıl hazırlanır? Tüm bu sorulara aşağıda yanıt bulacaksınız…

Portfolyo Nedir?

Yurt dışı grafik tasarım eğitimi ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin diğer bölümleri için üniversiteler öğrenci kabul aşamasında birtakım kriterlere oldukça dikkat ediyor. Nitekim eğitim standartlarının düşmemesi açısından böyle bir tutum oldukça anlaşılır karşılanabilir. Ancak yurt dışı üniversiteler söz konusu olduğunda alım için bir yetenek sınavı yapmanın imkanı kalmıyor. Bunun yerini de portfolyo hazırlama süreci alıyor.

Temel olarak portfolyo nedir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Portfolyo; öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır. Bu dosyalar üniversite eğitimi başlangıcında ya da ders bitirme projeleri olarak öğrencilerden istenebilir.

Yurt dışı grafik tasarımı eğitimi için portfolyo istenmesinin temel nedeni öğrencilerin çalışmalarını inceleyebilmektir. Yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını portfolyo üzerinden değerlendirir. Çünkü yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı ya da bölüme hangi seviyeden başlaması gerektiği önceden bilinemez.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Portfolyo Hazırlama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Grafik tasarım eğitimi için portfolyo hazırlarken tasarım becerilerinizi, teknik birikiminizi ve temel konulara yönelik bilginizi sergilemeye odaklanmanız gerekir. Havai ve ayakları yere basmayan tasarımlar, çoğu öğrencinin düşündüğünün aksine size artı değil, eksi puan kazandırır. Portfolyo hazırlama sürecine başlamadan önce üniversitenin standartlarını ve şartlarını incelemeli, buna uygun bir düzenleme yaptığınızdan emin olmalısınız. İşte portfolyo hazırlama sürecinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz eserler yeteneğinizi, hayal gücünüzü ve özgünlüğünüzü yansıtmalıdır.

  • Yurt dışı grafik tasarım eğitimi için tekniğinizi yansıtacak çalışmalar tercih etmelisiniz.

  • Bölüme başvurma isteğinizi ve heyecanınızı gösteren çalışmalar sizi bir adım öne geçirir.

  • Grafik tasarım eğitimi için portfolyo düzeniniz ve yer verdiğiniz çalışmalar üniversitenin standartlarını ve şartlarını göz önünde bulundurarak hazırlanmalıdır.

  • Portfolyonuz kaliteli ve profesyonel olmalıdır.

  • Portfolyo nasıl hazırlanır sorusuna verebileceğimiz bir yanıt da sunuma elverişli olmasıdır. Karşı taraf portfolyonuzu inceleyerek çalışmalarınız ve sizin hakkınızda fikir edinebilmelidir.

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz çalışmalar gelişiminizi göstermelidir.

  • Portfolyonuzda kullandığınız eserleri daha önce başka bir projede kullandıysanız kullandığınız alanlar belirtilmiş olmalıdır.

Öne Çıkmak İçin Destek Alın!

Yurt dışı grafik tasarımı eğitimi söz konusu aldığında rekabet ettiğiniz öğrencilerin yalnızca ülkemizden olduğunu düşünmeyin! Aksine dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce öğrenciyle aynı üniversiteye girmek için yarışıyor, hayallerinize ulaşmak için yeteneklerinizle öne çıkmaya çalışıyorsunuz.

Bu nedenle portfolyo hazırlama sürecinde deneyimli eğitmenlerden destek alarak dikkat etmeniz gereken noktaları gözden kaçırmadığınızdan emin olabilir, güçlü yanlarınızı doğru şekilde öne çıkartarak geçmiş çalışmalarınızın geleceğinizi aydınlatmasını sağlayabilirsiniz.

Hayallerinizdeki Okula Resim Akademi ile Hazırlanın!

Yurt dışı grafik tasarım eğitimi için portfolyo hazırlığınızı gerçek bir sanat merkeziyle birlikte yapmak, yurt dışı portfolyo tasarım kursu ile yeteneklerinizi en iyi şekilde sunmayı öğrenmek, yurt içi ve yurt dışında çalışmalar yapmış deneyimli akademisyenlerden ipuçları alarak kendinizi geliştirmek için en doğru adrestesiniz!

Resim Akademi portfolyo tasarım kursu programlarımızda alanında uzman akademisyenlerden portfolyo nasıl hazırlanır tavsiyeleri alacak, çalışmalarınıza yaptıkları yorumlarla portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini yaşayarak öğreneceksiniz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77