Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Tutkunuzun Peşinden Gidin!

Eğer sanat tutkunuzu zirveye taşımak istiyorsanız yalnızca ülkemizdeki güzel sanatlar fakülteleri ile sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Türkiye’de herhangi bir üniversitede lisans eğitiminizi tamamladıysanız yüksek lisans için İngiltere, Almanya, Fransa ve Amerika gibi farklı ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yüksek lisansla sınırlı olmadığınızı da vurgulayalım. Eğer yurt dışı güzel sanatlar bölümleri lisans programlarında eğitim almak istiyorsanız ilgili üniversitenin yetenek sınavlarına başvuru yapmanız da mümkün. İşte uluslararası standartta eğitim veren, dünyanın her yerinden öğrenci alan yurt dışı güzel sanatlar bölümleri:

1. Interior Design (İç Mimarlık) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

İç Mimar, mekan organizasyonuna yeni ve ekonomik çözümler getirmek amacı ile yetiştirilir. Bir meslek adamı olarak, insan-ekipman-mekan sorunlarını alışılmış biçim ve ölçülendirmelerin ötesinde temel verileri ele alarak, yeniden, günümüz ve gelecek kaygısı ile araştırır. Malzeme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri, mekan ve ekipman tasarımlarında kullanır. Yurt dışı güzel sanatlar bölüm seçenekleri arasında öne çıkan iç mimarlık, kariyeriniz için sağlam bir başlangıç olabilir.

2. Graphic Design (Grafik Tasarım) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Yurt dışı güzel sanatlar bölümleri arasında en çok rağbet edilen bölümlerden biri olan grafik tasarım, grafik kapsamına giren tüm disiplinlerde teknik ve estetik yönden eğitilmiş kendi çevresini ve çağını çözümleyip sentez yapabilen, özgün fikir ve yapıtlar üretebilen, rasyonel düşünebilen, yeni çağın bilgi ve iletişimi öne çıkaran dinamik yapısına uyum sağlayabilecek bilgi ve algılama yetisine sahip, özgüveni olan grafik tasarımcılar yetiştirmeyi hedefler. Grafik tasarımı dünyaca ünlü tasarımcılardan öğrenmek ve iş hayatına donanımlı bir şekilde atılmak için yurt dışı güzel sanatlar fakültelerini tercih etmeniz akıllıca bir tercih olabilir.

3. Fashion Design (Moda Tasarımı) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Eğitim programları; öğrencilerin kişisel özelliklerini ve yeteneklerini geliştirebilmelerini, biçim, renk, malzeme, yapı, işlev ilişkilerini kurarak kişiliklerine uygun sentezlerle yaratıcı ve özgün öneriler sunabilmelerini amaçlayan bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Yurt dışı güzel sanatlar moda tasarımı bölümleri, sektörü yönlendiren ve günümüzün modasını belirleyen isimlerden tasarım eğitimi almanıza kapı aralayabilir.

4. Industrial Design (Endüstriyel Tasarım) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

İnsan ve insan gruplarının çeşitli gereksinmeleri (fizyolojik / psikolojik) doğrultusunda tasarım yapacak ve yaşanabilir bir çevreyi oluşturacak formasyonda tasarımcıları yetiştirmeyi planlayan bir daldır. Bu nedenle tasarım öğretiminin, öğrenciyi kritik düşünmeye, sanatsal ve bilimsel çalışmaya, birlikte çalışma disipline yönlendiren bir amacı vardır.

5. Visual Art (Görsel Sanat / Resim Bölümü) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Sanat öğretiminin en belirleyici niteliği olan, öğrencinin yaratıcı kişiliğinin öne çıkarılması, resim bölümünde eğitim öğretim programlarının ana eksenini oluşturmaktadır. Öğrencilerin düşünceyi görselleştirme çabalarında karşılaşacakları sorunları aşabilmeleri için çağın sanat anlayışı içinde gerekli alt yapı ve donanım hazırlanması sağlanır. Yurt dışı güzel sanatlar bölümleri arasından resim bölümünü seçerek gerçek bir sanat atmosferinde dünyaca ünlü sanatçılardan işin tekniğini ve püf noktalarını öğrenebilir, sanatı merkezinde deneyimleyebilirsiniz.

6. Architecture (Mimarlık) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Modern eğitim anlayışı ve uygulamaları ile çağdaş yaşam çevreleri oluşturabilecek ve mimari uygulama problemlerine almış olduğu bu eğitimle cevap verebilecek öğrenciler yetiştirmek mimarlık bölümünün başlıca amacıdır. Bu amaç doğrultusunda mimarlık bölümü öğrencilerinin, projelendirme, detaylandırma ve tasarım olduğu kadar uygulamaya yönelik mimari alanda yapılan çalışmalarla desteklenen eğitim programıyla, yaşam kalitesine katkıda bulunabilecek çok yönlü mimarlar yetiştirmek hedeflenmektedir.

7. Environmental Design (Çevre Tasarımı) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Bölüm, tasarımlarını güncel kuramlar çerçevesinde kritik sorgulama ile kavramsallaştırabilen, tasarladığı mekânların gerçekleştirilmesi için gerekli bilgi ve teknik donanımı uluslararası standartlarda edinmiş, bağımsız tasarlama ve çalışma güvenine sahip, aynı zamanda iyi bir takım oyuncusu olma uyumu gösterebilen, mesleki sorumluluk ve etik kuralların bilincinde mezunlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. 

Bu doğrultuda, mekân tasarlama eylemini insan odaklı gerçekleştirmesi, çevresel analizler ve katılımcı tasarım süreçleri ile kullanıcı ihtiyaçlarının ve tercihlerinin belirlenmesi ve bunların tasarımlara yansıtılması bölümün eğitiminde özgün bir vurgu olarak yer almaktadır. Ülkemizde de giderek artan çevre tasarımı bölümlerine karşılık yurt dışı güzel sanatlar bölüm seçenekleri söz konusu olduğunda çok daha zengin bir seçim imkanına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

8. Transportation Design (Ulaşım Tasarımı) - Yurt Dışı Güzel Sanatlar Bölümleri

Ders programı kapsamında ürün tasarımı, malzeme bilgisi, tasarı geometri, teknik resim gibi temel alan derslerinden yanı sıra ulaştırma bilgisi, zemin mekaniği, statik, mukavemet, güzergâh araştırması, bilgisayar program uzmanlığı gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır. Programının amacı kentler arası ve kent içi ulaşım araçlarının ve yollarının projesinin hazırlanması, tasarımı, yapımı, bakımı ve onarımı ile taşımacılığın planlanıp yürütülmesi işlerinde mühendislerle ortak çalışabilecek tasarımcılar yetiştirmektir.

Ülkemizde gerek iş olanakları gerekse eğitim imkanlarının kısıtlılığı nedeniyle yurt dışı güzel sanatlar bölümleri açısından ulaşım tasarımı çok daha zengin fırsatlara sahiptir.

Hayallerinize Kavuşmak İstiyorsanız Daha Fazla Vakit Kaybetmeyin!

Alanınıza ve merakınıza yönelik bu bölümlerde kariyerinizi şekillendirecek dersleri alacak, hatta yurt dışında başarılı bir iş hayatına sahip olacaksınız. Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık eğitimlerinden geçerek ve belirlenen sınavlarda başarı kazanarak dilediğiniz üniversitede okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi sanat okulu Resim Akademi’de yetenek sınavları için hazırlanacak, yurt dışı güzel sanatlar bölümleri için ihtiyacınız olan tüm becerileri kazanımlarınız arasına ekleyecek, yurt dışı portfolyo tasarımı kursları ile yeteneklerinizi ve başarılarınızı sunmayı öğreneceksiniz! Hayallerinize ulaşan yolu birlikte inşa ediyoruz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77