Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışı Otomotiv Tasarımı Eğitimi İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Dünyanın En İyi Sanat Okulları Sizi Bekliyor!

Eğer İtalya, Fransa, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde otomotiv tasarımı eğitimi almak, yeteneklerinizi dünyanın en iyi okullarında şekillendirmek istiyorsanız sıkı bir hazırlık sürecine girmeniz gerektiğini hemen söyleyelim. Çünkü yurt dışı otomotiv tasarımı eğitimi veren birçok üniversite uluslararası öğrencilerini belirlerken portfolyo talep ediyor.

Peki portfolyo nedir? Otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo nasıl hazırlanır? Portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmelisiniz? Tüm bunlara yazımızda yanıt bulacaksınız, okumaya devam edin...

Portfolyo Nedir?

Basit bir yanıt vermek gerekirse portfolyo nedir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz: Portfolyo; öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır.

Otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo istemek birçok ünlü sanat okulunun kullandığı bir yöntemdir. Öğrenci adaylarının yeterliliğini ölçmek için üniversiteler, portfolyo hazırlama sürecinde seçtikleri eserleri inceler.

Yurt Dışı Otomotiv Tasarımı Eğitimi İçin Neden Portfolyo Gerekli?

Güzel Sanatlar Fakülteleri otomotiv tasarımı eğitimi için başvuru yapan öğrenci adayları arasında bir eleme gerçekleştirir. Yurt içi Güzel Sanatlar Fakültelerinde bu eleme yetenek sınavlarıyla yapılır. Ancak uluslararası öğrencilerin neredeyse tamamı dünyanın farklı ülkelerindedir. Dolayısıyla tüm öğrencileri bir sınıfa toplayarak yetenek sınavı yapmak pek mümkün değildir.

Bu nedenle yurt dışı otomotiv tasarımı eğitimi veren üniversiteler öğrenci adaylarından kendilerine portfolyolarını iletmelerini ister. Böylelikle otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo çalışmaları incelenerek öğrencinin bölüm için yeterli olup olmadığı incelenir.

Ayrıca yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını portfolyo üzerinden değerlendirir. Çünkü öğrencilerin yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı ya da bölüme hangi seviyeden başlaması gerektiği önceden bilinemez. Bu noktada öğrencilerden otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo hazırlamalarını isteyerek üniversite, aynı zamanda yeni öğrencilerinin seviyesini öğrenerek programını buna göre düzenleyebilir.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Portfolyo Hazırlama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo nasıl hazırlanır sorusunu cevaplarken unutulmaması gereken bir nokta da tek bir yol olmadığıdır. Elbette portfolyo hazırlama aşamasında dikkat etmeniz gereken belli hususlar söz konusudur. Ancak yurt dışı otomotiv eğitimi alımlarında herhangi bir merkezi sınav sistemi yoktur. Dolayısıyla her üniversite kendi kriterlerini kendisi belirler ve alımlarını buna göre yapar. Dolayısıyla portfolyo hazırlama aşamasında başvuracağınız kurumun şartlarını göz önünde bulundurmanız büyük önem taşır.

Bu hatırlatmayı yaptığımıza göre portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanabiliriz. İşte portfolyo nasıl hazırlanır sorusunun cevabı:

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz eserler yeteneğinizi ve özgünlüğünüzü yansıtmalıdır.

  • Yurt dışı otomotiv tasarımı eğitimi için alan bilginizi yansıtacak çalışmalar tercih etmelisiniz.

  • Bölüme başvurma isteğinizi ve heyecanınızı gösteren çalışmalar sizi bir adım öne geçirir.

  • Otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo düzeniniz ve yer verdiğiniz çalışmalar üniversitenin standartlarını ve şartlarını göz önünde bulundurarak hazırlanmalıdır.

  • Portfolyonuz kaliteli ve profesyonel olmalıdır.

  • Portfolyo nasıl hazırlanır sorusuna verebileceğimiz bir yanıt da sunuma elverişli olmasıdır. Karşı taraf portfolyonuzu inceleyerek çalışmalarınız ve sizin hakkınızda fikir edinebilmelidir.

  • Portfolyo hazırlama sürecinde seçeceğiniz çalışmalar gelişiminizi göstermelidir.

  • Portfolyonuzda kullandığınız eserleri daha önce başka bir projede kullandıysanız kullandığınız alanlar belirtilmiş olmalıdır.

Destek Alın ve Şansınızı Artırın!

Uluslararası öğrenci statüsünde yurt dışı otomotiv tasarımı eğitimi almak ve dünyanın en iyi okullarında yeteneklerini geliştirmek isteyen tek kişi siz değilsiniz! Elbette heyecanınızı asla kaybetmeden çalışmalar yapmayı sürdürün ve hayallerinize ulaşmak için çabalayın. Ancak bu sırada dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce öğrencinin sizinle aynı fırsatı yakalamak için başvuru yaptığını unutmayın.

Eğer yüzlerce öğrenci arasında öne çıkmak ve hayal ettiğiniz sanat okulunda eğitim almak istiyorsanız portfolyo hazırlama sürecinde yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde akademisyen olarak görev almış deneyimli eğitmenlerden destek almak ve verecekleri ipuçlarından yararlanmak şansınızı artıracaktır!

Geleceğiniz İçin Resim Akademi ile Hazırlanın!

Otomotiv tasarımı eğitimi için portfolyo hazırlama sürecinde Resim Akademi’nin deneyimli ekibiyle iş birliği yapın, yurt dışında eğitim alma şansınızı artırın, geleceğe sağlam adımlarla ilerleyin. Resim Akademi’de teknik eğitimler, workshoplar ve konservatuvara hazırlık kursları ile yeteneklerinizi geliştirmekle kalmıyor, portfolyo hazırlık kursları ile yurt dışı otomotiv tasarımı eğitimi için sizi hazırlıyoruz.

Resim Akademi portfolyo tasarım kursu programlarımızda alanında uzman akademisyenlerden portfolyo nasıl hazırlanır tavsiyeleri alacak, çalışmalarınıza yaptıkları yorumlarla portfolyo hazırlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini yaşayarak öğreneceksiniz!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77