Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışı Resim Eğitimi İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Siz Değil, Çalışmalarınız Konuşsun!

Yurt dışı resim eğitimi almak için hazırlanıyor, İngiltere, Fransa, İtalya, ABD gibi farklı ülkelerde sanat eğitimi almanın hazırlığını mı kuruyorsunuz? Hemen söyleyelim, yurt dışı resim eğitimi için üniversitelerin sizden isteyeceği ilk şeylerin başında portfolyo geliyor. Dünyanın en iyi sanat okullarında eğitim almak için önce yeterliliğinizi kanıtlamalısınız.

Peki yurt dışı resim için portfolyo nasıl hazırlanır? Portfolyo hazırlama aşamasında nelere dikkat etmeniz gerekir? Yazımızda tüm bunlara cevap bulacaksınız, ancak gelin öncelikle portfolyo nedir sorusuna yanıt vererek konuya en temelden giriş yapalım.

Portfolyo Nedir?

Yurt dışı resim eğitimi ve diğer güzel sanatlar bölümlerinde üniversiteler eğitim programlarına öğrenci kabul ederken farklı elemeler yapıyorlar. Bunların başında da portfolyo hazırlama geliyor. Öğrenci adaylarının ilk olarak ülkemizdeki TYT sınavında baraj puanını geçerek yurt dışı resim eğitimi için üniversitelere başvuru hakkı kazanması gerekiyor. Bunun ardından da sıra başvuru sürecine geliyor.

Temel olarak portfolyo nedir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Portfolyo; öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır. Bu dosyalar üniversite eğitimi başlangıcında ya da ders bitirme projeleri olarak öğrencilerden istenebilir.

Yurt Dışı Resim Eğitimi İçin Neden Portfolyo İstenir?

Yurt dışı resim eğitimi için portfolyo istenmesinin temel nedeni öğrencilerin çalışmalarını inceleyebilmektir. Yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını portfolyo üzerinden değerlendirir. Çünkü yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı ya da bölüme hangi seviyeden başlaması gerektiği önceden bilinemez.

Ayrıca elbette resim eğitim için portfolyo hazırlama, ilgili programa yeterliliğinizi gösterebilmeniz için de önemlidir. Sanat okulları önceki çalışmalarınıza göz atarak yetenekleriniz ve temel konulardaki birikiminiz hakkında fikir sahibi olur.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Portfolyo Hazırlama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Resim eğitimi için portfolyo hazırlarken çizim becerilerinizi, tekniğinizi ve temel konulardaki bilginizi olabildiğince açık şekilde gösteren çalışmalarınızı seçmeniz önemlidir. Bu nedenle portfolyo hazırlama aşamasında çalışmalarınızı kompozisyon, perspektif, desen, estetik ve sanat tarihi gibi alanlarda incelemeli, seçiminizi buna göre yapmalısınız. Buna ek olarak portfolyo hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öğrenci yeteneğini ve özgün tarzını yansıtmalıdır.

  • Yurt dışı resim eğitimi için öğrencinin alan bilgisini gösteren eserler seçilmelidir.

  • Öğrencinin bölümle ilgili heyecanını ve isteğini yansıtacak çalışmalar tercih edilmedir.

  • Üniversitenin standartlarına ve şartlarına uygun olmalıdır.

  • Portfolyo profesyonel ve kaliteli olmalıdır.

  • Öğrenci hayal gücünü ve yeteneklerini sergilemelidir.

Şansınızı Yükseltmek İçin Destek Alın!

Yurt dışı resim eğitimi programlarına kayıt yaptırmak istiyorsanız portfolyo hazırlama sürecinde işin uzmanlarından destek alarak şansınızı yükseltebilir, başvurduğunuz kurumun şartlarına uygun, dikkatlerini çekecek bir portfolyo hazırlayabilirsiniz. Yeteneklerinizi gösteren çalışmalarla portfolyonuzu hazırlayarak hayallerinizdeki sanat okulları tarafından kabul edilebilir, eğitim hayatınıza yurt dışında devam edebilirsiniz.

Alanında Uzman Eğitmenlerle Geleceğe Hazırlanın!

Resim Akademi’de sizlere yalnızca resim kursları ve atölyelerimizle destek vermiyor, yeteneklerinizi geliştirmekle yetinmeyerek ayrıca yeteneklerinizi sergilemeniz için gerekli kazanımları elde etmenizi de sağlıyoruz. Yurt dışı resim eğitimi için portfolyo nasıl hazırlanır diye merak ediyor, daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız gelin bir görüşelim.

Burada yalnızca portfolyo hazırlama için ihtiyaç duyabileceğiniz tavsiyelerle yetinmek zorunda kaldık. Ancak başarılı bir portfolyo güçlü yanlarınızı öne çıkartarak yeteneklerinizi başvuracağınız kurumun isteklerine uygun bir şekilde sergiler. İşin sırrını Resim Akademi’de öğrenin…

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77