Resim Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yurt Dışında Güzel Sanatlar veya Sanat Tasarım Üniversitelerine Kimler Başvurabilir?

Yurt Dışında Güzel Sanatlar Okumak Hakkında Her Şey

Son yıllarda yurt dışında güzel sanatlar eğitimi almak isteyen ve bunun için başta Avrupa ve ABD olmak üzere farklı ülkelerdeki sanat okullarına başvurmaya hazırlanan öğrencilerin sayısı giderek artıyor. Elbette yurt dışı güzel sanatlar eğitimi sanatın kalbinin attığı merkezlerde eğitim alarak yeteneklerinizi ve geleceğinizi şekillendirmek için en ideal yolların başında geliyor.

Peki yurt dışında güzel sanatlar veya yurt dışında sanat tasarım okumak için neler yapmak gerekiyor? Yurt dışı sanat tasarım ve güzel sanatlar üniversitelerinin başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir? Gelin, tüm bu soruları birlikte yanıtlayalım.

Her Üniversitenin Farklı Bir Başvuru Sistemi Var!

Ülkemizde, yurt dışında güzel sanatlar okumak isteyen öğrencilere yönelik özel bir sınav sistemi yok. Bu nedenle yurt dışında sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler üniversitelere bizzat başvuruda bulunarak diğer öğrenciler arasından değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bu da her üniversitenin kendine özgü başvuru kriterleri ve eleme için farklı yöntemler kullanması anlamına geliyor.

Ancak hemen söyleyelim, dünyaca ünlü pek çok sanat okulu yurt dışında güzel sanatlar okumak isteyen öğrencilere iki aşamalı bir eleme sistemi kullanmayı tercih ediyor. Eğer lisans için başvuru yaptıysanız okulun ilk baktığı nokta öncelik yabancı dil notlarınız olmak üzere genel olarak tüm derslerinizden aldığınız notlar ve okul ortalamanız olacak.

Yine de iş bununla sınırlı kalmıyor. Elbette yurt dışında sanat tasarım ve güzel sanatlar eğitimi alabilmek için not ortalamanız önemli. Ancak yine de üniversiteler, başvuru yapacağınız sanata dair yeteneklerinizi ve temel becerilerinizi görmek isteyecektir. Bu noktada üniversiteler öğrenci adaylarında art worklerinden oluşan bir scetchbook veya daha kapsamlı bir portfolyo istiyor.

Başarılı Olmak İçin Yeteneklerinizi Sergilemeyi Bilmelisiniz!

Gerek eğitim hayatınızda gerekse sonrasında profesyonel hayatta başarılı olmak için yeteneklerinizi sergileyebilmeniz büyük önem taşır. Görsel sanatlar söz konusu olduğunda bunun en iyi yollarından biri de portfolyo hazırlamaktır. Yurt dışında güzel sanatlar eğitimi almak için başvuracağınız üniversitelerin büyük bir çoğunluğu kabul aşamasından önce çalışmalarınızı görmek ve değerlendirmek isteyecektir. Bu noktada nasıl portfolyo hazırlayacağınızı biliyorsanız rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz.

Portfolyo, öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır. Bu dosyalar üniversite eğitimi başlangıcında ya da ders bitirme projeleri olarak öğrencilerden istenebilir.

Yurt Dışı Güzel Sanatlar Üniversiteleri Neden Portfolyo İster?

Yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı bilinmeyen öğrencilerin bir güzel sanatlar üniversitesinde ya da sanat tasarım okullarında hangi seviyeden başlaması gerektiği belirlenemez.

Her öğrencinin kendine özel çizim tarzı ve yetenekleri olduğu için kişinin çalışmalarını inceleyebilmek gerekir. Yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını gözlemleyebilmek ve programa yeterliliklerini test etmek için portfolyo görmek isterler.

Çalışmalarınız Sizi Anlatsın!

Yurt dışı güzel sanatlar üniversitelerine başvuru yapmak için hazırlanıyor, ancak dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce adayla nasıl rekabet edeceğinizi bilemiyorsanız Resim Akademi’yle tanışın… Resim Akademi’de alanında uzman, yurt içi ve yurt dışında sanat çalışmalarında yer almış, üniversitelerde dersler vermiş ve sizden önce yüzlerce başarılı sanatçı yetiştirmiş eğitmenlerden sanat eğitimi alma şansı yakalayacak, kendinizi gelecek için hazırlayacaksınız.

Yurt dışı portfolyo tasarım kursu programlarımızla yeteneklerinizi sergilemeyi öğrenebilir, teknik eğitimlerimiz ve workshoplarımızla becerileriniz arasına yenilerini ekleyerek sanatınızda şimdiden etkileyici bir noktaya ulaşabilirsiniz. Resim Akademi’de aradığınız her şey var…

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 18 77